FIG RHYTHMIC GYMNASTICS WORLD CUP
PESARO (ITA)
05 – 07 APRIL 2019
Gymnasts’ Starting Order - INDIVIDUALS
QUALIFICATIONS
Group A – SAT 06 April 2019, Start Time 12:00 Clubs Ribbon
1 KELER Melany EST 2 ROS ESTELLER Noa ESP 16.050 18.800
3 TIKKANEN Jouki FIN 17.600 15.600
4 SEO Goeun KOR 5 SKITTIDI Viktoria CYP 17.900 15.250
6 KALEYN Boryana BUL 17.850 21.050 80.400 7 AGAGULIAN Iasmina ARM 16.000 15.500
8 APONTE Ana PUR 14.200 13.750
9 MIZUNO Lili USA 15.800 16.350
10 POLSTJANAJA Jelizaveta LAT 15.950 17.600
11 FERREIRA Margarida POR 14.750 14.200
12 UCHIDA Katherine CAN 16.850 17.150
13 JOSEPH-NOEL Celia FRA 17.000 13.850
14 DOMINGOS Barbara BRA 16.450 17.000
15 RUPRECHT Nicol AUT 18.100 16.350
16 KOZIOL Natalia POL 16.450 16.800
17 OIWA Chisaki JPN 19.300 14.900
18 KIM Chaewoon KOR 15.500 16.000
19 BYKOVSKAIA Agata KGZ 13.450 13.050
Group B – SAT 06 April 2019, Start Time 13:40 Clubs Ribbon
1 BUDGINAS Brigita LTU 15.050 15.400
2 FETISOVA Ekaterina UZB 15.750 17.650
3 TASEVA Katrin BUL 18.450 19.150 79.050 4 GARBARINO Monica SMR 11.650 10.350
5 SAMBOL Lana CRO 13.000 11.900 11.900
6 GERGALO Rebecca FIN 15.650 17.150
7 ROMANOVA Jurate Paula LAT 12.400 11.900
8 LIU Jiahui CHN 17.450 16.350
9 CRANE Sophie CAN 15.050 13.650
10 TELEGINA Yuliana ISR 18.550 19.100
12 FAINBERG Sol ARG 16.100 17.450
13 VERDES Andreea ROU 16.050 18.150
14 IZABEKOVA Aisha KGZ 11.450 13.600
15 KUZNETOVA Daria MDA 13.200 11.650
16 ZOREC Iza SLO 14.250 15.850
17 GRISKENAS Evita USA 19.650 18.600 78.700 18 FILIORIANU Ana Luiza ROU 16.400 17.650
19 POHRANYCHNA Khrystyna UKR 19.700 18.300 78.300 Group C – SAT 06 April 2019, Start Time 15:30 Clubs Ribbon
1 ROMENSKI Valerie FRA 2 BOLATAEVA Natela GEO 16.550 17.600
3 AGIURGIUCULESE Alexandra ITA 20.750 18.500 77.900 4 SHANG Rong CHN 18.150 16.550
5 JUHASZ Anna HUN 16.950
6 BALDASSARRI Milena ITA 17.050 19.050 77.350 7 AVERINA Dina RUS 22.700 20.150 85.750 8 IAKOVLEVA Lidiia AUS 11.400 14.500
9 ABITOVA Roza KAZ 16.850 14.450
10 BOZIC Laura CRO 12.550 13.950
11 KATAEV Shani ISR 17.750 15.600
12 HUDIS Veronika AZE 16.750 18.500
13 MEDER Julia AUT 14.100 13.600
14 STOJANOV Rejchl MKD 14.700 16.150
15 VODOPYANOVA Yulia ARM 19.250 16.750
16 GAUDIO Natalia BRA 16.050 17.250
17 AVERINA Arina RUS 21.500 18.800 83.750 18 HADACOVA Denisa CZE 12.600 11.650
Group D – SAT 06 April 2019, Start Time 17:05 Clubs Ribbon
1 MINAGAWA Kaho JPN 18.400 18.400 76.250 2 TLEKENOVA Adilya KAZ 16.250 16.900
3 PIGNICZKI Fanni HUN 17.450 16.050
4 D`ARCANGELO Celeste ARG 14.000 13.950
5 STEPANKOVA Denisa CZE 13.550 13.500
6 TUNCEL Kamelya TUR 16.250 17.300
7 TASHKENBAEVA Sabina UZB 18.300 16.750
8 HARNASKO Alina BLR 18.600 21.200 76.350 9 CASTIGLIONI Lucia SMR 12.350 12.450
10 PAZHAVA Salome GEO 19.700 20.000 77.300 11 BEREZINA Polina ESP 17.500 16.500
12 VEDENEEVA Ekaterina SLO 17.400 19.500
13 CUSNIER Giuliana PUR 15.650 14.800
14 ZACREVSCHI Anastasia MDA 15.250 17.000
15 HALKINA Katsiaryna BLR 20.050 19.100 79.600 16 BELJAJEVA Adelina EST 15.650 15.850
17 AGHAMIROVA Zohra AZE 18.250 17.700
19 ONOPRIIENKO Viktoriia UKR 18.700 19.950 78.250